MobilUSER

mobil az egész világ...

Szia, Vendég
Felhasználói név: Jelszó: Emlékezz rám

Téma: Általános kérdések és válaszok a Defy-ről!

Válasz: Általános kérdések és válaszok a Defy-ről! 3 éve 2 hónapja #8512

• Paganel
  • Paganel profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
  • Köszönetek: 93
Paganel beküldte: Software Upgrade for Motorola DEFY™ (34.4.9)
Introduction

This is a software upgrade for T-Mobile USA Motorola DEFY users who are currently using Android™ 2.1 (Eclair) software versions. The 34.4.9 upgrade for Motorola DEFY provides new features from Android 2.2 (Froyo) plus additional improvements.

Important: The file size of the DEFY Froyo software update is approximately 120MB. To avoid potential data overage charges, please use a Wi-Fi connection to fully download the software update.

For more information on your T-Mobile Motorola DEFY, visit http:// www.motorola.com/mydefy

Who Can Use This Release?

All Motorola/T-Mobile USA DEFY users.

Android 2.2 (Froyo) Highlights
Phone speed and performance Performance of the phone has been enhanced resulting in faster user interface, application operation, and Web browsing.
Adobe Flash Player 10.1 Your device now supports Adobe® Flash® Player 10.1, allowing access to rich Web content and games. Adobe Flash Player 10.1 is installed along with this upgrade.
App storage and updating Applications can now be stored on the device's microSD card. Additionally, apps can be set to automatically update by checking "allow automatic updating" under each app's page in Android Market™.
Wi-Fi Hotspot Phone can provide an Internet connection for up to 5 Wi-Fi-enabled devices
Digital Keyboard Added punctuation to the suggestion ribbon.

Additional Highlights of the Upgrade
Profiles Added profiles feature that provides three customizable sets of home screens to give you access to the apps, shortcuts, and widgets you want, when you need them.
Dialer search Phone numbers and contacts can now be searched from the dialer screen by entering the first few letters of the contact's name or first few digits of the contact's number.
Task Manager Added Task manager app to assist with managing apps.
LinkedIn LinkedIn® social network accounts can now be added to integrate with contacts, social networking updates, and messaging.
Security Added new security features, including Exchange-based encryption and password security.
Gallery Updated the design of the user interface

Instructions for Installing Software

For a successful installation, we recommend installing these updates while the battery in your phone is at least 50% charged. Make sure you have an active SIM card installed in your phone.

Important: The file size of the DEFY Froyo software update is approximately 120MB. To avoid potential data overage charges, please use a Wi-Fi connection to fully download the software update.

If you have received a notification message for this update:

Select "Download"
After the software is downloaded, select "Install now"
After the software is installed, your phone will re-start automatically.
Your phone is now updated with 34.4.9 software

If you have not received a notification message for this update:

Select the Settings icon in the main menu
Select "About phone"
Select "System updates"
Select "Download"
After the software is downloaded, select "Install"
After the software is installed, your phone will re-start automatically
Your phone is now updated with 34.4.9 software

If you have difficulty with this update, visit www.t-mobile.com/Contact

Certain features, services and applications are network dependent and may not be available in all areas; additional terms, conditions and/or charges may apply. Specific functionality and features with each software version of Android may vary. Contact your service provider for details.

MOTOROLA and the Stylized M Logo are trademarks or registered trademarks of Motorola Trademark Holdings, LLC. Android and Android Market are trademarks of Google, Inc. All other product and service names are the property of their respective owners. © 2011 Motorola Mobility Inc. All rights reserved.
iPhone5 32GBB
BlackBerry 8900 (without BIS)
Motorola razr2 v8
Nyilvános megtekintési jogosultság letiltva.
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: eduba, Keckix

Válasz: Általános kérdések és válaszok a Defy-ről! 3 éve 2 hónapja #8522

• Keckix
  • Keckix profilkép
  • TÁVOL
  • Fresh Boarder
  • Köszönetek: 18
Sziasztok.

Az egyszerűség kedvéért, lehet akkor frissíteni a defy-t 2.2-re motorola update-val?
Magyar nyelv van e, vagy lesz hozzá?

Előre köszönöm a segítséget.

Üdv: Keckix
Utolsó szerkesztés: 3 éve 2 hónapja Írta: Keckix.

Válasz: Általános kérdések és válaszok a Defy-ről! 3 éve 2 hónapja #8527

• Paganel
  • Paganel profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
Elvileg igen.
Azért mondom, hogy elvileg, mert még nem próbáltam.
iPhone5 32GBB
Motorola razr2 v8
Az alábbi felhasználók mondtak köszönetet: Keckix

Válasz: Általános kérdések és válaszok a Defy-ről! 3 éve 2 hónapja #8534

• Keckix
  • Keckix profilkép
  • TÁVOL
  • Fresh Boarder
  • Köszönetek: 18
Sziasztok.

Ma nekiálltam Motorola Software Update-el frissíteni a telefont, minden rendben is ment, de semmi változás nem történt.
Maradt a Firmware version 2.1-update1-en, és system version: Blur version.2.51.1.MB525.Retail.en.Fr ez viszont nem tudom hogy változott e valamit:(
Előző év decemberében vásároltam a telefont, gyári függetlenül!

Az lenne a kérdésem hogy miért nem frissítette legalább a legutólsó FW-re a telefont, mi volt a hiba?

Utolsó szerkesztés: 3 éve 2 hónapja Írta: Keckix.

Válasz: Általános kérdések és válaszok a Defy-ről! 3 éve 2 hónapja #8535

• eduba
  • eduba profilkép
  • TÁVOL
  • Junior Boarder
  • Köszönetek: 37
Keckix beküldte:
Sziasztok.

Ma nekiálltam Motorola Software Update-el frissíteni a telefont, minden rendben is ment, de semmi változás nem történt.
Maradt a Firmware version 2.1-update1-en, és system version: Blur version.2.51.1.MB525.Retail.en.Fr ez viszont nem tudom hogy változott e valamit:(

Az lenne a kérdésem hogy miért nem frissítette legalább a legutólsó FW-re a telefont, mi volt a hiba?

Ez a legutolsó, európának ezen a részén elérhető, változat.

A Froyo, amiről Paganel írt, egyelőre csak amerikában érhető el, reméljük lassan elér hozzánk is.

A fentiek szerint neked "bluros" telód van, ami nyilván külföldről származik, mert nekem pl. a vodánál vásárolt "félbluros" a telefonom és a szofver verziója a végén nem "retail.en.Fr" hanem "retail CEE" (central and east europe) más változás nincs.

Reméljük a türelem Froyot terem. :)
Xiaomi Mi2S 32GB, BB Q5, PlayBook 32GB, MacBook UB white 2,26

Válasz: Általános kérdések és válaszok a Defy-ről! 3 éve 2 hónapja #8544

• Paganel
  • Paganel profilkép
  • TÁVOL
  • Administrator
eduba beküldte:
Keckix beküldte:
Sziasztok.

Ez a legutolsó, európának ezen a részén elérhető, változat.

A Froyo, amiről Paganel írt, egyelőre csak amerikában érhető el, reméljük lassan elér hozzánk is.

A fentiek szerint neked "bluros" telód van, ami nyilván külföldről származik, mert nekem pl. a vodánál vásárolt "félbluros" a telefonom és a szofver verziója a végén nem "retail.en.Fr" hanem "retail CEE" (central and east europe) más változás nincs.

Reméljük a türelem Froyot terem. :)
Napozni már Froyo-val fogtok :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:
iPhone5 32GBB
Motorola razr2 v8
Moderátorok: Latitude, Paganel
Oldalmegjelenítési idő: 0.350 másodperc